Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat laserowego resurfacingu twarzy

Fakty i mity na temat laserowego resurfacingu twarzy

Laserowy resurfacing twarzy to coraz bardziej popularna metoda odmładzania skóry, która obiecuje spektakularne efekty. Jednak wokół tego zabiegu narosło wiele mitów i nieporozumień. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy rzetelne informacje na temat laserowego resurfacingu twarzy, byś mógł podjąć świadomą decyzję o ewentualnym poddaniu się temu zabiegowi.

Czym jest laserowy resurfacing twarzy?

Laserowy resurfacing twarzy to zabieg medycyny estetycznej, polegający na usuwaniu warstwy naskórka za pomocą lasera. W wyniku tego procesu dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu oraz regeneracji skóry, co prowadzi do jej wygładzenia, ujędrnienia i odmłodzenia. Zabieg ten jest stosowany głównie w celu redukcji zmarszczek, blizn potrądzikowych, przebarwień czy innych niedoskonałości skóry.

Fakty na temat laserowego resurfacingu twarzy

Pierwszym faktem, który warto poznać, jest to, że istnieją różne rodzaje laserów stosowanych w resurfacingu twarzy. Najbardziej popularne to lasery CO2 i Erbium-YAG, które różnią się głębokością działania oraz intensywnością efektów. Ważne jest więc, aby przed zabiegiem dokładnie dowiedzieć się, jaki laser będzie użyty oraz jakie są jego właściwości.

Kolejnym faktem jest to, że laserowy resurfacing twarzy daje trwałe efekty. Oczywiście, proces starzenia się skóry postępuje niezależnie od tego, czy przeprowadzimy zabieg czy nie, ale efekty resurfacingu mogą utrzymać się nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od indywidualnych cech skóry oraz stylu życia pacjenta.

Mity na temat laserowego resurfacingu twarzy

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat laserowego resurfacingu twarzy jest przekonanie, że zabieg ten jest bardzo bolesny. W rzeczywistości ból związany z zabiegiem jest minimalny i łatwo można go kontrolować za pomocą miejscowych znieczuleń oraz leków przeciwbólowych. Innym mitem jest przekonanie, że po zabiegu skóra będzie czerwona i podrażniona przez długi czas. Owszem, po resurfacingu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk, ale zwykle ustępują one po kilku dniach.

Potencjalne ryzyka i przeciwwskazania

Mimo że laserowy resurfacing twarzy jest uważany za bezpieczny zabieg, istnieje kilka potencjalnych ryzyk związanych z jego wykonaniem. Do najważniejszych należy infekcja, nieprawidłowe gojenie się rany, nadmierne bliznowacenie czy przebarwienia skóry. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać doświadczonego lekarza oraz przestrzegać jego zaleceń przed i po zabiegu. Przeciwwskazaniami do wykonania laserowego resurfacingu twarzy są m.in. ciąża, karmienie piersią, aktywne infekcje skórne czy stosowanie niektórych leków. 

Przygotowanie do zabiegu i okres rekonwalescencji

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty oraz zminimalizować ryzyko powikłań, należy odpowiednio przygotować się do zabiegu laserowego resurfacingu twarzy. Lekarz może zalecić m.in. zaprzestanie palenia papierosów, unikanie słońca czy stosowanie specjalnych kremów. Po zabiegu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji skóry, unikanie nadmiernego nasłonecznienia oraz stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.