Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje papa dachowa?

Ile kosztuje papa dachowa?

Wybór odpowiedniej papy dachowej jest kluczowy dla trwałości i estetyki dachu. Warto zatem przyjrzeć się różnym rodzajom pap dachowych oraz ich cenom, aby dokonać świadomego wyboru. W poniższym artykule omówimy główne rodzaje pap dachowych, ich ceny, wpływ producenta na koszt oraz inne czynniki wpływające na ostateczną wartość inwestycji.

Rodzaje pap dachowych

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniej papy dachowej jest zapoznanie się z dostępnymi rodzajami. Na rynku można wyróżnić głównie trzy typy pap dachowych – papa asfaltowa, papa bitumiczna oraz papa termozgrzewalna. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a ich cena może różnić się w zależności od producenta i jakości materiału. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat każdego z tych rodzajów pap, aby ułatwić Państwu wybór.

Papa asfaltowa

Papa asfaltowa to najbardziej popularny rodzaj papy dachowej, który znajduje zastosowanie zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Jest to materiał stosunkowo tani, łatwy w montażu i odporny na warunki atmosferyczne. Cena pap asfaltowych zaczyna się od około 20 zł za metr kwadratowy, jednak warto pamiętać, że im wyższa jakość materiału, tym cena będzie wyższa. Należy również zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez producenta oraz ewentualne dodatkowe cechy produktu, takie jak odporność na ogień czy zwiększona izolacyjność termiczna.

Papa bitumiczna

Papa bitumiczna to kolejny popularny rodzaj papy dachowej, który charakteryzuje się wysoką elastycznością i przyczepnością do różnych powierzchni. Jest to materiał trwały, odporny na promieniowanie UV, a także na zmiany temperatur. Cena pap bitumicznych zaczyna się od około 30 zł za metr kwadratowy, jednak podobnie jak w przypadku pap asfaltowych, cena może wzrosnąć wraz z jakością materiału. Warto również sprawdzić, czy papa bitumiczna posiada atesty potwierdzające jej właściwości oraz czy jest odpowiednia do zastosowań na dachu o określonym nachyleniu.

Papa termozgrzewalna (extended)

Papa termozgrzewalna to rodzaj papy dachowej, który montowany jest za pomocą specjalnych palników. Dzięki temu materiał jest szczelny i odporny na przenikanie wody. Papa dachowa termozgrzewalna jest również trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Cena tego rodzaju papy zaczyna się od około 40 zł za metr kwadratowy. Przy wyborze papy termozgrzewalnej warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną produktu, taką jak grubość warstwy bitumicznej czy rodzaj zastosowanego wzmocnienia.

Wpływ producenta na cenę papy dachowej

Cena papy dachowej może różnić się w zależności od producenta. Na rynku dostępne są zarówno tańsze produkty, jak i te bardziej ekskluzywne, które cechują się wyższą jakością i trwałością. Warto więc dokładnie przeanalizować oferty różnych marek, aby znaleźć odpowiedni produkt w przystępnej cenie. Niektórzy producenci oferują również dodatkowe usługi, takie jak doradztwo techniczne czy pomoc w doborze odpowiedniego systemu pokrycia dachu.

Koszty montażu papy dachowej

Oprócz samej ceny materiału warto również wziąć pod uwagę koszty montażu papy dachowej. W zależności od rodzaju papy oraz stopnia skomplikowania dachu, koszty montażu mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.