Artykuł sponsorowany

Jak działają linie do produkcji pelletu ze słomy?

Jak działają linie do produkcji pelletu ze słomy?

Pellet ze słomy to ekologiczne i coraz bardziej popularne paliwo, które znajduje zastosowanie zarówno w domowych kotłach grzewczych, jak i w przemyśle. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi produkcji tego innowacyjnego paliwa oraz technologii, która stoi za tym procesem.

Przygotowanie surowca

Pierwszym etapem produkcji pelletu ze słomy jest odpowiednie przygotowanie surowca. Słoma musi być sucha, czysta i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kamienie czy błoto. W tym celu stosuje się specjalne maszyny, takie jak rozdrabniacze czy przesiewacze, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej frakcji surowca. Następnie słoma jest suszona, aby uzyskać optymalną wilgotność na poziomie około 10%. Kolejnym etapem jest rozdrabnianie słomy na mniejsze fragmenty. W tym celu stosuje się młyny młotkowe lub nożowe, które pozwalają na uzyskanie jednorodnej masy o odpowiedniej wielkości cząstek. 

Dodawanie dodatków i mieszanie

W niektórych przypadkach do słomy dodaje się naturalne składniki wiążące, takie jak skrobia czy melasa, które ułatwiają proces granulacji. Dodatki te są mieszane z rozdrobnioną słomą w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać optymalną konsystencję masy. Etap granulacji można uznać za serce całego procesu produkcji pelletu ze słomy. W tym etapie mieszanka słomy i ewentualnych dodatków jest wprowadzana do prasy granulatora, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury tworzone są granulki o określonym kształcie i wielkości.

Suszenie i chłodzenie pelletu

Po wyjściu z prasy granulatora, gorący i wilgotny pellet musi zostać odpowiednio wysuszony i schłodzony. W tym celu stosuje się suszarki bębnowe lub taśmowe, które pozwalają na kontrolowanie temperatury i czasu suszenia. Następnie pellet jest przesyłany do chłodni, gdzie obniża się jego temperaturę do wartości zbliżonych do temperatury otoczenia. Ostatnim etapem produkcji pelletu ze słomy jest jego pakowanie i magazynowanie. Gotowy produkt jest pakowany w worki, big-bagi lub inne opakowania, które zapewniają ochronę przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Następnie pellet jest składowany w suchym i zabezpieczonym magazynie, gdzie czeka na transport do odbiorców.

Kontrola jakości

W całym procesie produkcji pelletu ze słomy niezwykle ważna jest kontrola jakości. Obejmuje ona zarówno badania surowca, jak i gotowego produktu. W laboratoriach sprawdza się takie parametry jak wilgotność, gęstość energetyczna, zawartość popiołu czy siła wiązania granulek. Dzięki ścisłej kontroli jakości możliwe jest uzyskanie wysokiej klasy pelletu ze słomy, który spełnia wymagania norm oraz oczekiwania klientów. Po procesie pakowania i magazynowania, pellet ze słomy jest transportowany do odbiorców zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. W zależności od potrzeb i wymagań klientów, transport może odbywać się za pomocą samochodów ciężarowych, wagonów kolejowych czy nawet statków.