Artykuł sponsorowany

Jaka jest rola wypełniaczy w medycynie estetycznej?

Jaka jest rola wypełniaczy w medycynie estetycznej?

Wypełniacze w medycynie estetycznej odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu i poprawianiu wyglądu twarzy oraz innych części ciała. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że stają się coraz bardziej popularne wśród osób pragnących zachować młodość i piękno na dłużej.

Przeczytaj również: Fakty i mity na temat laserowego resurfacingu twarzy

Wypełniacze - co to są?

Wypełniacze to substancje stosowane w medycynie estetycznej, które mają na celu uzupełnienie objętości tkanek, redukcję zmarszczek oraz modelowanie konturów twarzy. W zależności od rodzaju, mogą być stosowane na różnych głębokościach skóry, a ich efekty utrzymują się przez określony czas. Wypełniacze mogą być syntetyczne lub naturalne, a ich wybór zależy od potrzeb pacjenta oraz oczekiwanego efektu.

Rodzaje wypełniaczy

Wśród wypełniaczy stosowanych w medycynie estetycznej można wyróżnić kilka rodzajów. Najpopularniejszymi są te na bazie kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem skóry odpowiedzialnym za jej nawilżenie i jędrność. Innym rodzajem są wypełniacze na bazie hydroksyapatytu wapnia, który jest stosowany głównie do modelowania twarzy oraz poprawy struktury skóry. Warto również wspomnieć o wypełniaczach na bazie polikaprolaktonu, które mają długotrwałe efekty i stymulują produkcję kolagenu.

Zastosowanie wypełniaczy

Wypełniacze w medycynie estetycznej mają szerokie zastosowanie. Są używane do redukcji zmarszczek, takich jak bruzdy nosowo-wargowe czy kurze łapki, poprzez wypełnienie utraconej objętości skóry. Ponadto, mogą być stosowane do modelowania konturów twarzy, np. podkreślenia kości policzkowych czy poprawy owalu twarzy. Wypełniacze są również wykorzystywane do powiększania ust oraz korekcji asymetrii.

Kandydaci na zabieg z użyciem wypełniaczy

Osoby, które mogą skorzystać z zabiegu z użyciem wypełniaczy to przede wszystkim te z widocznymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak zmarszczki czy utrata jędrności. Zabiegi z użyciem wypełniaczy są również polecane dla osób z asymetrią twarzy czy niedoskonałościami, które chcą poprawić swój wygląd. Warto jednak pamiętać, że nie każdy jest odpowiednim kandydatem na zabieg, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą.

Przeciwwskazania i ryzyko zabiegu

Chociaż zabiegi z użyciem wypełniaczy są uważane za bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić. Należy do nich m.in. ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne czy aktywne infekcje skórne. Ponadto, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu, takich jak zaczerwienienie, obrzęk czy asymetria. Dlatego ważne jest, aby wybrać doświadczonego specjalistę oraz stosować się do jego zaleceń przed i po zabiegu.

Czas trwania efektów

Czas trwania efektów uzyskanych dzięki wypełniaczom zależy od rodzaju substancji oraz indywidualnych cech pacjenta. W przypadku wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego efekty utrzymują się średnio od 6 do 18 miesięcy, natomiast w przypadku hydroksyapatytu wapnia - nawet do 2 lat. Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu mogą utrzymywać efekty nawet do 4 lat.