Artykuł sponsorowany

Jakie materiały budowlane są najlepsze do budowy domów pasywnych?

Jakie materiały budowlane są najlepsze do budowy domów pasywnych?

Budowa domu pasywnego to inwestycja w przyszłość, która pozwala na oszczędność energii oraz dbałość o środowisko. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowy dla osiągnięcia wysokiej energooszczędności i komfortu cieplnego. W tym artykule przedstawimy najbardziej popularne i skuteczne materiały budowlane stosowane w budownictwie pasywnym.

Przeczytaj również: Inwestycja w nowoczesne okna - Klucz do komfortu

Materiały izolacyjne

Izolacja termiczna jest jednym z podstawowych elementów domu pasywnego. Dobrej jakości materiały budowlane z Łęcznej pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku, ograniczając straty ciepła. Najczęściej stosowane materiały izolacyjne to wełna mineralna, wełna szklana, styropian oraz pianka poliuretanowa.

  • Wełna mineralna i szklana są materiałami naturalnymi, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną oraz paroprzepuszczalnością. Dzięki tym właściwościom, wełny te pozwalają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz minimalizują ryzyko powstawania pleśni.

  • Styropian to popularny materiał izolacyjny, który cechuje się lekkością, łatwością montażu oraz niską ceną. Jego właściwości termoizolacyjne są porównywalne z wełną mineralną, jednak jest mniej paroprzepuszczalny.

  • Pianka poliuretanowa to materiał o bardzo wysokiej izolacyjności termicznej i doskonałej szczelności. Stosowana jest zarówno jako izolacja poddasza, jak i ścian zewnętrznych. Jej zaletą jest również odporność na działanie wilgoci.

Materiały konstrukcyjne

W budownictwie pasywnym stosuje się różne materiały konstrukcyjne, które mają wpływ na efektywność energetyczną budynku. Do najpopularniejszych należą pustaki ceramiczne, beton komórkowy, drewno oraz konstrukcje szkieletowe.

  • Pustaki ceramiczne to tradycyjny materiał budowlany, który dzięki swoim właściwościom termicznym i akustycznym nadaje się do budowy domów pasywnych. Pustaki te są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz mają dobrą paroprzepuszczalność.

  • Beton komórkowy to innowacyjny materiał konstrukcyjny o wysokiej izolacyjności termicznej. Jego zaletą jest lekkość oraz łatwość obróbki, co przyspiesza proces budowy. Beton komórkowy jest również odporny na działanie wilgoci.

  • Drewno to ekologiczny i odnawialny materiał, który doskonale sprawdza się w budownictwie pasywnym. Drewniane konstrukcje są lekkie, trwałe oraz charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. Drewno posiada również właściwości higroskopijne.

  • Konstrukcje szkieletowe to nowoczesne rozwiązanie stosowane w budownictwie pasywnym. Stosuje się je zarówno w przypadku domów drewnianych, jak i murowanych. Konstrukcje te są lekkie, szybkie w montażu oraz pozwalają na zastosowanie grubych warstw izolacji termicznej.

Okna i drzwi

W domach pasywnych kluczowe jest zastosowanie okien i drzwi o wysokiej szczelności oraz izolacyjności termicznej. Najczęściej stosowane są okna trzyszybowe z niskoemisyjnymi powłokami oraz ramami wykonanymi z tworzyw sztucznych lub drewna. Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, dobrze uszczelnione oraz wyposażone w odpowiednią izolację termiczną.