Artykuł sponsorowany

Laboratorium badań nieniszczących - zakres usług

Laboratorium badań nieniszczących - zakres usług

W dzisiejszych czasach, w dobie rosnącej konkurencji i wymagań rynkowych, laboratoria badań nieniszczących odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i jakości produktów oraz konstrukcji. W artykule przedstawiamy siedem głównych obszarów usług oferowanych przez takie laboratoria.

Badania ultradźwiękowe

Badania ultradźwiękowe są jednym z najbardziej popularnych i efektywnych metod badań nieniszczących. Wykorzystują one fale ultradźwiękowe do wykrywania wewnętrznych wad materiałowych, takich jak pęknięcia czy porowatość. Dzięki temu możliwe jest szybkie i precyzyjne zlokalizowanie uszkodzeń bez konieczności ingerencji w badany obiekt. Badania ultradźwiękowe są szeroko stosowane w przemyśle lotniczym, energetycznym, chemicznym czy metalurgicznym.

Badania radiograficzne

Badania radiograficzne polegają na stosowaniu promieniowania rentgenowskiego lub gamma do uzyskania obrazu wnętrza badanego obiektu. Technika ta pozwala na wykrycie wad materiałowych, takich jak pęknięcia, złącza spawane czy ubytki. Badania radiograficzne są szczególnie przydatne w kontroli jakości spawów, odlewów czy elementów konstrukcyjnych. Jeśli chodzi o laboratorium badań nieniszczących, Rzeszów i okolice to rejon działania fachowców takich jak Entest.

Badania magnetyczno-proszkowe

Metoda magnetyczno-proszkowa polega na wykorzystaniu pola magnetycznego do wykrywania wad powierzchniowych materiałów ferromagnetycznych. W trakcie badania na powierzchnię badanego obiektu nanoszony jest proszek magnetyczny, który pod wpływem pola magnetycznego ujawnia pęknięcia czy inne wady powierzchniowe. Technika ta jest często stosowana w przemyśle maszynowym, samochodowym czy mostowniczym.

Badania penetracyjne

Badania penetracyjne to technika wykrywania wad powierzchniowych materiałów niemagnetycznych, takich jak aluminium, tytan czy stopy niklu. Polega ona na naniesieniu na powierzchnię badanego obiektu specjalnego środka penetracyjnego, który wnika w ewentualne pęknięcia czy ubytki. Następnie stosuje się środek wywoławczy, który ujawnia obecność wad. Badania penetracyjne są szeroko stosowane w przemyśle lotniczym, kosmicznym czy energetycznym.

Badania wizualne

Kontrola wizualna to najprostsza i najbardziej podstawowa metoda badań nieniszczących. Polega ona na dokładnym oglądaniu badanego obiektu w celu wykrycia ewentualnych wad powierzchniowych, takich jak pęknięcia, zarysowania czy korozja. Kontrola wizualna może być przeprowadzana zarówno bezpośrednio przez inspektora, jak i za pomocą specjalistycznych urządzeń optycznych, takich jak endoskopy czy kamery wideo.

Badania termograficzne

Termografia to technika wykorzystująca promieniowanie podczerwone do analizy temperatury powierzchni badanego obiektu. Rozkład temperatury może ujawnić wady materiałowe, takie jak pęknięcia, ubytki czy złącza spawane. Badania termograficzne są szczególnie przydatne w kontroli jakości izolacji cieplnej, detekcji przecieków czy monitorowaniu procesów przemysłowych.