Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć o karnecie ATA

Wszystko, co musisz wiedzieć o karnecie ATA

Karnet ATA to międzynarodowy dokument celny, który umożliwia tymczasowe przywożenie towarów na terytorium innego kraju bez konieczności płacenia cła i podatków. W artykule przedstawimy szczegółowo, czym jest karnet ATA, jakie są jego zalety, jakie towary można przewozić za pomocą tego dokumentu, jak go uzyskać, jakie są koszty związane z jego wydaniem oraz jak przebiega procedura odprawy celnej z użyciem karnetu ATA.

Czym dokładnie jest karnet ATA?

Karnet ATA (Admission Temporaire/Temporary Admission) to międzynarodowy dokument celny, który został wprowadzony przez Światową Organizację Celną (WCO) oraz Międzynarodową Izbę Handlową (ICC). Jego głównym celem jest ułatwienie handlu międzynarodowego poprzez uproszczenie procedur celnych związanych z tymczasowym przywożeniem towarów. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia cła i podatków na towary, które mają być tylko tymczasowo na terytorium innego kraju. Karnet ATA obowiązuje w ramach systemu konwencji ATA, do którego przystąpiło ponad 80 krajów na całym świecie.

Zalety korzystania z karnetu ATA

Korzystanie z karnetu ATA niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Po pierwsze, pozwala na uniknięcie płacenia cła i podatków na towary, które mają być tylko tymczasowo na terytorium innego kraju. Po drugie, upraszcza procedury celne, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Po trzecie, karnet ATA jest uznawany przez większość krajów na świecie, co sprawia, że jest to uniwersalny dokument celny. Po czwarte, karnet ATA może być używany wielokrotnie w ciągu jego ważności, co oznacza, że przedsiębiorca może dokonać wielu podróży z tym samym towarem bez konieczności załatwiania nowego dokumentu.

Jakie towary można przewozić za pomocą karnetu ATA?

Karnet ATA może być używany do przewozu różnych rodzajów towarów, takich jak próbki handlowe, wyposażenie zawodowe czy towary przeznaczone na wystawy i targi. Niektóre kraje mogą jednak ograniczać rodzaje towarów, które można przewozić za pomocą tego dokumentu. Warto więc sprawdzić lokalne przepisy przed planowaniem podróży z towarami objętymi karnetem ATA. Należy pamiętać, że karnet ATA nie może być stosowany do przewozu towarów konsumpcyjnych, takich jak żywność czy napoje alkoholowe.

Procedura odprawy celnej z użyciem karnetu ATA

Podczas odprawy celnej z użyciem karnetu ATA, przedsiębiorca musi przedstawić dokumenty celne oraz karnet ATA urzędnikowi celnemu. Urzędnik sprawdzi zgodność danych zawartych w karnecie ATA z towarami, które mają być przywiezione na terytorium innego kraju. Po sprawdzeniu, urzędnik zaopatrzy karnet ATA w stosowne pieczątki i wpisy. Następnie, przedsiębiorca może przewozić towary na terytorium innego kraju bez konieczności płacenia cła i podatków. Po powrocie towarów do kraju pochodzenia, przedsiębiorca musi zgłosić się do urzędu celnego w celu zamknięcia procedury celnej i zwrotu opłaty gwarancyjnej.